top of page

Akaa-Volley ei antanut Loimulle erääkään – Spencer Olivier heti Akaa-Volley Fan Clubin suosikiksi

Writer's picture: Harri MattilaHarri Mattila

Akaa-Volley oli tyly isäntä sarjataulukon viimeisenä majailevalle Raision Loimulle. Suomen Cupin finaaliin valmistautuvat akaalaiset olivat päättäneet hioa kuvioita valmiiksi ensi viikonloppuun eivätkä antaneet vierailleen mitään ilmiseksi. Ottelun tulos 3-0 (25-21,25-18,25-16 ) todistanee tätä tosiasiaa.


Joukkueiden avauskuusikoissa ei ollut varsinaisia yllätyksiä. Loimun peliä rakentamaan lähti kokenut Mauri Kurppa ja Akaa-Volleyn kuusikossa nähtiin ensimmäisen kerran viikolla peliluvan saanut amerikkalaisvahvistus Spencer Olivier. Molemmat siirrot olivat odotettuja.


Akaa-Volley vei ensimmäisen erän pisteiden valossa niukasti 25-21. Mutta tosiasiassa Loimu nousi noinkin lähelle kotijoukkueen erän loppuun osuneiden omien virheiden ansiosta. Tilastoista kävi ilmi Akaa-Volleyn uuden yleispelaaja Olivierin kyvyt. Amerikkalaisvahvistus pelasi ensimmäisen mestaruusliigaeränsä tehoilla 5/+3.


Kakkoserässä Akaan sekä Olivier että Niklas Seppänen kirjasivat lukemat 5/+4. Myös keskipelaaja Antti Taponen ylsi plussille (2/+2). Samaan aikaan Loimun kokoonpanossa ainoa pluspisteille selvinnyt oli Dhikirullahi Oyedepo, joka oli sitäkin tehokkaampi lukemin 6/+6. Hakkuri sai kuusi passia ja päätti kaikki onnistuneesti. Erän ratkaisut nähtiin jo ennen puoltaväliä, kun kotijoukkue nousi tappioasemasta 6-9 johtoon numeroin 12-9. Sen jälkeen erän voittajasta ei enää ollut epäselvyyksiä.


Pitkä erätauko ei muuttanut ottelun kulkua mitenkään. Akaa-Volley vei ja Loimu vikisi. Etenkin Sakari Mäkisen paikkaajaksi hankittu Olivier näytti ajoittain osaamistaan. Kaikkiaan miehelle kirjattiin ottelussa kolme ässäsyöttöä ja teholukemat 17/+13. Melkoisen hyvä startti Mestaruusliigaan.


Lehdistötilaisuudessa Loimun parhaana palkittu Oyedepo harmitteli oman joukkueensa virhesaldoa.

-          Kyllä me mielestäni taisteltiin ihan hyvin. Mutta aivan liikaa tuli omia virheitä, jotka sitten ratkaisivat ottelua.


Akaa-Volleyn parhaana palkittiin ihka ensimmäisen Mestaruusliigapelinsä pelannut Olivier.

-          Oli meiltä kokonaisuudessaan hyvä peli. Harjoittelimme viikolla todella laadukkaasti ja se näkyi tänään.


Loimun uusi valmentaja Luis Salgado oli harmissaan erien jälkimmäisistä puoliskoista.

-          Erien puoleen väliin pysyimme kyydissä. Akaa-Volley on kova ja tasainen joukkue, jota vastaan pitää kaiken onnistua sataprosenttisesti. Tänään emme siinä onnistuneet.


Akaa-Volleyn valmentaja Olli Kunnari pidätteli hymyään.

-          Oli meiltä hyvä peli. Mutta kyllä myös viikolla harjoittelimme laadukkaasti. Kaikilla oli halu onnistua mönkään menneen Savo-ottelun jälkeen.




Spencer Olivierin liigadebyytti onnistui yli odotusten. Yleispelaaja on valmis kevään pudotuspeleihin.
Spencer Olivierin liigadebyytti onnistui yli odotusten. Yleispelaaja on valmis kevään pudotuspeleihin.

 


137 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Comments


bottom of page