Akaa-Volley haki täydet sarjapisteet Kokkolasta
- Harri Mattila

- 14.2.
- 1 min käytetty lukemiseen
Kokkolan Tiikerit piti Akaa-Volleyta ahtaalla kahden erän ajan kotisalissaan. Kun toinen erä kääntyi jatkopalloilla akaalaisten hyväksi, ottelun kolmas erä oli vain muodollisuus. Täydet kolme pistettä lähtivät Jani Niskakankaan valmennettavien mukana Pirkanmaalle lukemin 0-3 (23-25, 25-27, 14-25).
- Toinen erä ja sen ratkaisuhetket olivat vedenjakaja tämän illan pelissä. Kyllä meillä on aina sata lasissa, kun ottelu alkaa. Mutta huipputulos vaatii, että kaikille osuus sama satanen samaan aikaan, sanaili Akaan parhaana palkittu Sakari Mäkinen pelin jälkeen.
Mäkinen oli omaan suorittamiseensa tyytyväinen.
Mäkinen oli omaan suorittamiseensa tyytyväinen.
- Yritetään nyt selvitä tästä raskaasta runkosarjasta. Oma pelini oli tänään ihan ok. Jonkin verran meillä oli taas hakemista, kun Rane oli pitkästä aikaa hakkurina, pohdiskeli Mäkinen Ruutu-palvelun haastattelussa.
Mäkinen viittasi Antti Ropposen poissaoloon muutamasta edellisestä ottelusta kuumeilun vuoksi. Kokkolassa kokoonpanosta puuttui keskipelaaja Antti Taponen, jonka nilkka vääntyi lievästi Hurrikaani-ottelussa maanantaina Loimaalla.
Niskakangas oli tyytyväinen ottelun toisen erän lopputulokseen.
- Olihan siinä kaksi erää tasaista vääntöä. Toisen erän venyminen jatkopalloille ja sen päättyminen meille oli tänään merkittävässä roolissa. Viimeisessä erässä onnistuimme hienosti, kun Tiikerien peli taas sakkasi totaalisesti. Pitää olla tyytyväinen siihen, että joukkueemme energiat riittävät nyt ohjelmassa olevan otteluruuhkan selvittämiseen.
Vaikka Akaa-Volleyn pisterohmu ottelussa oli Ropponen (15/+11), joukkueen parhaana palkittiin Sakari Mäkinen (12/+4). Yleispelaaja esiintyi näyttävästi ottamalla muun muassa kolme torjuntapistettä.
Ensi viikolla Akaa-Volleylla on kaksi kotiottelua. Keskiviikkona Areenalle saapuu Savo Volley ja perjantaina verkon toiselle puolelle asettuu kauden päävastustaja - tai ainakin sellaiseksi julkisuudessa ristitty - Hurrikaani Loimaa.





Kommentit