Akaa-Volley haastoi puolalaisen Jastrzębski Węgielin, taistelu jatkuu ensi viikolla
- Harri Mattila

- 5 päivää sitten
- 1 min käytetty lukemiseen
Akaa-Volleyn taival CEV Cupissa jatkui torstai-iltana Akaa Areenalla. Yli 800-päinen yleisö sai nähtäväkseen hyvätasoisen lentopallonäytelmän. Ainoastaan ottelun ensimmäinen erä oli kotojoukkueelta vaisu. Siinä Akaa-Volleyn hyökkäyksistä vain joka kolmas toi pisteen. Ainoastaan hakkuri Antti Ropponen ylsi tehoissa plussalle lukemin 3/+1.
Ennakkosuosikki Jastrzębski Węgiel vei ottelussa voiton lukemin 1-3 (16-25, 22-25, 26-24, 18-25). Se on vahvoilla jatkamaan seuraavalle kierrokselle. Akaa-Volleyn pitäisi ensi viikolla Puolassa voittaa joko 3-0 tai 3-1 ja sen jälkeen vielä 15 pisteeseen pelattava kultainen erä. Mahdotonta se ei ole. Juuri niinhän akaalaiset selvittivät tiensä jatkoon edellisellä kierroksella Itävallassa.
Torstaina Akaa-Volley onnistui ensimmäistä erää lukuun ottamatta koko rintamalla. Etenkin hienosti toiminut vastaanotto keräsi kiitosta. Libero Kandai Goto ja yleispelaaja Oskari Sarajärvi suorittivat työnsä yli 70 prosentin tarkkuudella.
- Olihan hieno kokemus. Panostimme syöttöön emmekä lähteneet varmistelemaan. Vastustaja oli vaan idioottivarma kaikessa tekemisessä. Ammattimiehet eivät juuri virheitä tee. Vieläkin paremmin pitäisi saada heidän vastaanottoaan rikki, jotta eivät pääsisi hyökkäämään hyvistä asemista, pohti kokenut Ropponen ottelun jälkeen.
Toista osaottelua ensi viikolla Ropponen odottaa innolla.
- Nyt pitää nauttia pelaamisesta. Ei näin kovia otteluita kovin usein pääse kokemaan. Jos tämän illan tavoin saamme vastaanoton toimimaan, paranamme pykälällä puolustusta ja päätämme jatkopallot huolellisemmin, niin voitto Puolassa on mahdollinen.
Ennen Puolan matkaa Akaa-Volley kohtaa Mestaruusliigassa AC Oulu Volleyn lauantaina Akaa Areenalla.







Kommentit