Akaa-Volley taistelee pronssimitaleista
- Harri Mattila

- 20.4.
- 1 min käytetty lukemiseen
AC Oulu Volley hävisi Akaa-Volleylle Mestaruusliigan runkosarjassa neljään otteeseen. Mutta niin vaan valmentajaguru Sami Kurttila viritti joukkueensa huippuvireeseen kevään ratkaisupeleihin. Rankka paras seitsemästä välieräsarja päättyi oululaisten eduksi otteluvoitoin 4-2. Akaa-Volley joutui maanantaina nöyrtymään selkeästi lukemin 3-0 (25-12, 25-23, 25-19).
Näin ensimmäistä kauttaan Mestaruusliigassa pelannut AC Oulu Volley haastaa finaaleissa Hurrikaani Loimaan. Sensaatiomainen suoritus oululaisilta. Akaa-Volley ottelee pronssimitaleista Savo Volleyta vastaan.
Oulun loppuun myydyssä ottelussa oli 1500 katsojaa. Muut liigajoukkueet eivät voi kuin kadehtia Euroopan vuoden 2026 kulttuurikaupunkiin rakennettua lentopalloilmiötä. Kun AC Oulu Volley on pitkin kautta houkutellut lehtereille yli tuhat katsojaa, muilla paikkakunnilla liikutaan pelistä riippuen noin 500 pienemmissä lukemissa.
- Onhan täällä aina hieno pelata, kun katsomo on täynnä ja tunnelmaa piisaa, sanaili Akaan kapteeni Niklas Seppänen.
Oulun torjunta-puolustuspelaaminen tylsytti kuitenkin Seppäsen tunnelman huomion arvoisesti. Yleispelaajan saldoksi jäi 3/-2. Kun vielä Akaan toinen kokenut laituri Sakari Mäkinen jäi lukemiin 6/-1, voidaan varmasti kumartaa valmentaja Kurttilan suuntaan. Akaan hyökkäystehot jäivät pääosin hakkuri Antti Ropposen (13/+7) vastuulle.
- AC Oulu jyräsi meidät tänään. Jäätiin koko sarjassa jalkoihin ja siten parempi joukkue meni finaaleihin. Pronssimitalit kuitenkin kiinnostavat, joten Savo Volley saa meistä kunnon haasteen, ennusti Ropponen.
Akaan valmentaja Jani Niskakangas tunnusti paremman joukkueen voittaneen.
- Tasainen ottelusarjahan tämä oli. Mutta heti ensimmäisestä ottelusta lähtien minulla oli olo, että nyt ollaan lirissä. Kurttila staffeineen onnistui riisumaan meidät aseista. Yritettiin pitää vastaanotto kasassa, mutta se ei tänään riittänyt. Täytyy nostaa hattua AC Oulu Volleylle finaalipaikasta, he olivat parempi joukkue.
Mielenkiintoinen yksityiskohta tässä ottelusarjassa liittyy peliasuihin. Molemmilla joukkueilla on sekä siniset että valkoiset peliasut. Kuudessa pelatussa ottelussa siniset selviytyivät joka kerralla voittajana.

Oskari Sarajärvi on koko kauden ajan ollut Akaa-Volleyn vastaanoton takuumies.




Olen seurannut Suomen työmarkkinoiden kehitystä ja huomannut että palkkatiedot vaihtelevat nykyään melko paljon alasta riippuen. Tilastojen mukaan keskipalkka on asettunut 4 194 euron tasolle mutta mediaani on selvästi matalampi eli 3 720 euroa. Tämä ero selittyy yleensä sillä että korkeimmat tuloryhmät nostavat keskiarvoa. Itse suosin tarkkojen lukujen seuraamista suoraan lähteistä ja esimerkiksi sivustolta financist.fi/ voi katsoa eri ammattiryhmien toteutuneita ansioita. Viime vuonna palkat nousivat noin 4,1 prosenttia mutta tänä vuonna kasvu näyttää maltillisemmalta. On hyvä muistaa että työttömyysaste on yhä 9,1 prosentin tasolla mikä vaikuttaa neuvotteluasemiin eri sektoreilla. Tiedot tuntuvat pohjautuvan virallisiin tilastoihin joten niitä voi pitää suuntaa antavina omaa tilannetta arvioidessa.