top of page

Kykeneekö TUTO Volley horjuttamaan Akaa-Volleyta?

Tulevan lauantain alkuilta Akaa Areenalla tarjoaa jälleen kerran mielenkiintoisen lentopallo-ottelun. Areenalle saapuu jo legendaksi nousseen passari Mikko Eskon tähdittämä TUTO Volley. Jo pelkästään Eskon ’taikatemppujen’ seuraaminen kiinnostanee yleisöä niin, etteivät edes samaan aikaan olympialaisissa esiintyvät naarasleijonat saa väkeä pysymään pois lehtereiltä.


Mutta Meskon lisäksi yleisöllä on muutakin katsottavaa. Joukkueet ovat kohdanneet kuluvalla kaudella kahdesti. Otteluvoitot ovat 1-1 ja erät 3-3! Kykeneekö TUTO katkaisemaan Akaa-Volleyn huikean kotivoittojen sarjan, joka on runkosarjapelien osalta jo 42 ottelun mittainen? Mahdollisuudet siihen ovat olemassa. Jos TUTOn keskipelaajat Tommy Carmody ja Roope Keskinen yltävät Kupittaalla juuri ennen joulua pelatun kamppailun tasolle, Akaa saattaa olla vaikeuksissa. Carmodyn saldo tuolloin oli 10/+8 ja Keskinen pisti vielä paremmaksi lukemin 13/+9. Molemmat kirjauttivat ottelussa kolme torjuntapistettä.


Akaa-Volley jäi Turussa TUTOn jalkoihin pelin lähes jokaisella osa-alueella. Vastaanottoprosentit kotijoukkueelle 59-41, hyökkäysprosentit 51-44, torjuntapisteet 8-5, ässäsyötöt 8-2 ja plus-miinustilastot +26/+3. Jatkopalloissa Akaa-Volley oli tehokkaampi prosentein 40-55. Jäämme mielenkiinnolla odottamaan lauantain ottelun tilastoja. Mitä kaikkea TUTOn valmentaja Mika Rantanen saa tästä siirrettyä Kupittaalta Akaa Areenalle? Kuinka Akaan Jani Niskakangas vastaa haasteeseen? Seurattavaa riittää.


Toivottavasti Akaa-Volley joukkueessa ei tällä hetkellä muhi minkäänlainen flunssavirus. Antit Ropponen ja Taponen olivat pois keskiviikon VaLePa-ottelusta kuumeilun vuoksi. Vaikka Niskakankaalla onkin käytössään paljon kehuttu laaja rosteri, siitä ei ole apua, mikäli liian moni siirtyy vaihtonurkkauksesta lakanoiden väliin. Toisaalta Niklas Seppäsen kuntoutuminen täyteen taisteluvalmiuteen antaa lisämahdollisuuksia kuusikon rakentamiseen.


Vuoden vaihteen jälkeen TUTO on pelannut kuusi liigaottelua. Tuloksena kolme voittoa ja yhtä monta tappiota. Ilmeisesti joukkue on kokonaisuudessaan pelikunnossa. Se tulee Akaaseen nälkäisenä ja haluaa varmasti pitää sarjataulukossa viimeisenä majailevaan Loimuun selkeän ’hajuraon’ ja varmistaa paikkansa pudotuspeleihin.


Lauantaina on hyvä syy pitää tauko olympialaisten TV-maratonista ja saapua Akaa Areenalle katsomaan vauhdikasta urheilua paikan päälle. Ottelu alkaa tutusti klo 17.

Oskarin varmaa vastaanottoa kaivataan taas lauantaina. Onneksi Kandai on nyt pelikunnossa ja pukenee päälleen liberopaidan. Oskari saa keskittyä yleispelaajan tehtäviin. Kaksikon hihapeli on Mestaruusliigan parhaimmistoa, ellei paras!
Oskarin varmaa vastaanottoa kaivataan taas lauantaina. Onneksi Kandai on nyt pelikunnossa ja pukenee päälleen liberopaidan. Oskari saa keskittyä yleispelaajan tehtäviin. Kaksikon hihapeli on Mestaruusliigan parhaimmistoa, ellei paras!

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki
Akaa-Volley ja VaLePa vastakkain vasta toisen kerran

Piti oikein tilaostoista tarkastaa. Sen verran oudolta tuntui ajatus, että Akaa-Volley ja VaLepa kohtaavat toisensa vasta toistamiseen tällä kaudella. Mutta näin se on. Kauden loppupuoliskolle on site

 
 
 

Kommentit


bottom of page