top of page

Syksy saa ... kausi käyntiin harjoitusotteluilla

Oripää sai kunnian isännöidä Hurrikaanin ja Akaa-Volleyn ensimmäistä harjoituspeliä tänään 21.8. Hurrikaani oli etevämpi voittaen lukemin 3-1. Se johti ottelua jo ratkaisevasti 3-0, mutta akaalaiset veivät 'ylimääräisen' neljännen erän. Erälukemat olivat 25-20, 25-17, 25-17, 22-25.

Ottelussa nähtiin joitakin pitkiä palloralleja ja ihan kelpo taistelua muutoinkin. Mutta kuten paikalle saapunut lentopallomamgeri Nisse Huttunen asian ilmaisi:

  • Oikeinkin hienoja yksilösuorituksia, vaikka muutoin on vielä hakemista.


Täyttä kuvaa joukkueiden valmiusasteesta Oripään liikuntahallissa ei saatu runsaiden pelaajavaihtojen vuoksi. Valmentajat haluavat ennen kautta nähdä kunkin pelaajan suorituksia pelitilanteissa.


On selvää, etteivät jonkin verran uusituneiden joukkueiden yhteispeli ja kuviot ole vielä valmiit. Tasan kuukauden päästä nämä viime kauden kaksi parasta kohtaavat tositoimessa!


Maajoukkueeseenkin tyrkyllä ollut Pozo ohittaa Hurrikaanin torjunnan.
Maajoukkueeseenkin tyrkyllä ollut Pozo ohittaa Hurrikaanin torjunnan.

Kommentit


bottom of page